“Εγώ, από τη μεριά μου, αναρωτιέμαι από τί είδους αίσθημα, μυαλό ή λόγο κατεχόταν αυτός ο άνθρωπος που πρώτος μόλυνε το στόμα του με αίμα, και επέτρεψε στα χείλη του να αγγίξουν τη σάρκα ενός δολοφονημένου όντος. Που έστρωσε το τραπέζι του με τις κατακρεουργημένες μορφές των νεκρών σωμάτων, και ισχυρίστηκε ως καθημερινή τροφή και νόστιμα πιάτα αυτά που ήξερε πως ήταν όντα προικισμένα με κίνηση, με αντίληψη και με φωνή.” ~ ~Πλούταρχος
Similar Posts
ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΚΑΙ ΣΥΛΛΗΨΗ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΑΛΥΣΟΔΕΝΟΥΝ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΤΟΥΣ!
Τετάρτη, 29 Αύγουστος 2012, Έχουμε τονίσει πολλές φορές ότι δεν αξίζει σε κανένα σκυλί να είναι δεμένο 24 ώρες το 24ωρο. Εκτός από κίνδυνο τραυματισμού, το ζώο βαριέται και παρουσιάζει σημάδια άγχους, κατάθλιψης ή και επιθετικότητας. Όταν αποκτάτε ένα ζώο θα πρέπει να έχετε προετοιμάσει το σπίτι σας (για παράδειγμα να έχει περίφραξη) ή να διατηρείτε το ζώο…
ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕΣ ΣΤΕΙΡΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ ΣΤΟ ΚΥΝΟΚΟΜΕΙΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ
Αντίστοιχο post στο Facebook ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ! ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΥΣ ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΥΣ! ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΥΣ ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ ΦΙΛΟΖΩΟΥΣ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΑΝ! ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΠΟΥ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΟΥ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΑ ΣΤΟ ΚΑΤΑΦΥΓΙΟ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ.! Ηταν εκει και η ”δικη μας” Αποστολια Μαγαλιου, για να προσφερει εθελοντικα ο,τι βοηθεια μπορει. (5.6.15) ΑΣ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ βεβαια …
Ενσυναισθηση & Ζωα και σε Σχολεια του ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ
Παγκόσμια ημέρα αδέσποτων ζώων 4 Απριλίου. Για να δεις ένα μέλλον χωρίς αδέσποτα, παιδεία και στειρώσεις είναι τα 2 κλειδιά. Οι εθελοντές μας χώρισαν σήμερα τις δυνάμεις τους, μεταξύ της φροντίδας ζώων στο καταφύγιο, επισκέψεις σε 3 διαφορετικά σχολεία της πόλης του Ηρακλείου και TNR project (trap-neuter-return). Με χαρά λάβαμε προσκλήσεις από πολλά ακόμη σχολεία…
4 Απριλίου Ημέρα για τα Ζώα…ειναι Καθε Μέρα.!
Δειτε το video: https://www.youtube.com/watch?v=n5ffEULd2Zw .
”Ενσυναισθηση & Ζωα ” στο Δημοτικό Σχολείο Βαγιωνιάς
Αυτούσιο παραθέτουμε το μηνυμα των Διδασκόντων στο Δημοτικό Σχολείο Βαγιωνιάς Ηρακλείου Κρήτης που έλαβε χώρα 5.4.24 . ”Ευχαριστούμε θερμά τον Δημήτρη Κρητικάκη και την Άννα Τζαγκαράκη από τη φιλοζωικη οργάνωση Ζωφόρος, που είχαμε την τιμή να φιλοξενήσουμε στο σχολείο μας. Η παρουσία σας και η προσφορά σας μας έκανε να συνειδητοποιήσουμε τη σημαντικότητα της φροντίδας…
Ενσυναιθηση και Ζωα και στο Τυμπακι!
6/3/2024 πήγαμε προσκεκλημένοι στο Γυμνάσιο Τυμπακίου για Α και β τάξη. 180 μαθητές παρακολουθησαν με μεγαλο ενδιαφέρον το πρόγραμμα της WWW.PFPO.GR & συμμετείχαν με ερωτήσεις και διάδραση. Ο Διευθυντής κ.Καδιανακης Λάμπρος & Η Καθηγήτρια κ. Φιλοθέη Πασχαλίδου λειτουργώντας στα πλαίσια του προγράμματος ”φιλοζωία στην πράξη” επέλεξαν το εγκεκριμένο απο το ΙΕΠ πρόγραμμα να παρουσιαστεί στα…