Ο αρμόδιος αντιδήμαρχος, κ. Ινιωτάκης συναντήθηκε με τον πρόεδρο της Ένωσης Ξενοδόχων Νομού Ηρακλείου, κ. Νίκο Χαλκιαδάκη, και το διευθυντή κ. Φουντουλάκη, οι οποίοι συμφώνησαν να υποστηρίξουν το πρόγραμμα αγοράς ταϊστρών για τα αδέσποτα.
6979 913007 zophoros@yahoo.gr
Ο αρμόδιος αντιδήμαρχος, κ. Ινιωτάκης συναντήθηκε με τον πρόεδρο της Ένωσης Ξενοδόχων Νομού Ηρακλείου, κ. Νίκο Χαλκιαδάκη, και το διευθυντή κ. Φουντουλάκη, οι οποίοι συμφώνησαν να υποστηρίξουν το πρόγραμμα αγοράς ταϊστρών για τα αδέσποτα.
Όλοι πια το ομολογούν απροκάλυπτα. Τα παιδιά πρέπει να μεγαλώνουν με κάποιο κατοικίδιο γιατί υπάρχουν πολλοί θετικοί λόγοι. Όχι μόνο γιατί τα ζωάκια είναι η καλύτερη παρέα και οι πιο πιστοί φίλοι αλλά τους μαθαίνουν και διάφορα. Διαβάστε τους βασικούς λόγους γιατί πρέπει να πάρετε ζωάκι στο παιδί σας. . Οι λόγοι που τα…
Η Ζίνα, ένα ημίαιμο λυκόσκυλο 10 ετών βρέθηκε τυχαία, το Γενάρη του 2014 από εθελοντές της Ζωφόρος σε περιοχή του Ηρακλείου Κρήτης,σε μια άθλια κατάσταση, δεμένη με βαριά αλυσίδα, σε ένα ξύλινο σπιτάκι σε ένα χωράφι απέναντι από το υπερπολυτελές σπίτι του ιδιοκτήτη της. Βλέπετε,η οικονομική ευμάρεια που απολάμβανε η οικογένεια,αφορούσε μόνο τα δίποδα πλάσματα…
Ένα πάγιο αίτημα της ομοσπονδίας ΠΦΠΟ , της οποίας η ΖΩΦΟΡΟΣ ειναι ιδρυτικό μέλος, http://WWW.PFPO.GR ,παίρνει σάρκα και οστά. Μετά απο πολύχρονους αγώνες μας το θέμα του δικαιώματος παράστασης πολιτικής αγωγής στα φιλοζωικά σωματεία στις υποθέσεις κακοποίησης ζώων φθάνει στο τέλος του, αφού από σήμερα βρίσκεται αναρτημένο για διαβούλευση. Πολλοί μας λοιδόρησαν για την προσπάθειά…
Ποια είναι η στάση του πληθυσμού της Ελλάδας απέναντι στην κακοποίηση και δηλητηρίαση των ζώων συντροφιάς; Η ερώτηση αυτή αποτέλεσε αντικείμενο έρευνας της εταιρείας VPRC, που πραγματοποιήθηκε με αφορμή και την αύξηση που παρατηρείται το τελευταίο διάστημα στα περιστατικά κακοποίησης των ζώων συντροφιάς. Σύμφωνα με την έρευνα που διενεργήθηκε το Φεβρουάριο του 2011, 75% των…
Επισκεφτηκαμε 5.4.24 με την Χρυσούλα Παπαδάκη ,την εμπειρη εκπαιδευτη των προγραμματων της ΖΩΦΟΡΟΣ & ΠΦΠΟ και την εξαιρετική Εκπαιδευτικο και μελος της Ομαδας Παιδειας της ΠΦΠΟ https://www.facebook.com/groups/717922523392844/?hoisted_section_header_type=recently_seen&multi_permalinks=971034621414965 Ευα Στεφανάτου ,το Νηπ/γείο του Παγκρήτιου Εκπαιδευτηρίου (55 παιδιά) Πραγματοποιήθηκε η παρουσίαση των νηπ/γείων που έγινε 4/4/24 στην τηλεδιάσκεψη https://www.facebook.com/photo?fbid=735017698779415&set=a.564435875837599 σε διαδραστικό επίπεδο. Η Εκπαιδευση κράτησε 1 1/2…
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 25 Μαΐου 2021 και μετά από πρόσκληση της Διευθύντριας του 1ου Νηπιαγωγείου Αγίας Μαρίνας, κ Αννας Φραντζεσκάκη και των Νηπ/γών: Θένιας Χονδροζουμάκη, Φαίης Νάκη και Αθηνάς Σιδώρη, το εγκεκριμενο απο το Ι.Ε.Π. εκπαιδευτικό πρόγραμμα ”ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ:Μέλη της Οκογενείας μας” της Πανελλαδικής Φιλοζωικής και Περιβαλλοντικής Ομοσπονδίας http://www.pfpo.gr . Το πρόγραμμα εφαρμόστηκε σε…