![](https://www.zophoros.gr/wp-content/uploads/2022/12/317741341_6071802386176529_1443108581542619533_n-300x300.jpg)
![](https://www.zophoros.gr/wp-content/uploads/2022/12/317843832_10159481623413160_7745148592752080567_n-256x300.jpg)
![](https://www.zophoros.gr/wp-content/uploads/2022/12/318328363_5187568478016207_5731757453506356550_n-225x300.jpg)
6979 913007 zophoros@yahoo.gr
Με επιτυχία η ομάδα εθελοντών Πολιτισμού του Δήμου Ηρακλείου πραγματοποίησε την πρώτη παρουσίαση του έργου παλαιότερων και σύγχρονων φωτογράφων της Κρήτης,με τα ιστορικά φωτογραφικά αποτυπώματα του ΜΗΝΑ ΧΟΥΣΤΟΥΛΑΚΗ που εξαιρετικά παρουσίασε η εκπρόσωπος του Ιστορικού Μουσείου κ.Α.Μπαλταζή με αναφορές στην ζωή της παλιάς πόλης του Ηρακλείου κ τις δράσεις της.. Φωτογραφικό υλικό της βραδιάς: …
Στις 6/12/2023 στο πλαίσιο εργαστηρίων δεξιοτήτων και στην προσπάθεια ευαισθητοποίησης των παιδιών προς τα άλλα συναισθανόμενα όντα : τα ζώα μας καλεσε η Εξαιρετική Δντρια του 14ου Δημοτικου Σχολειου κ Ανθη Χαλκιαδακη και πραγματοποιήσαμε το πρόγραμμα ”Ενσυναίσθηση και Ζώα” της Επίκουρης Καθηγήτριας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας κ.Κοντου Μαρίας,που ανήκει στην ΠΦΠΟ που ειναι εγκεκριμένο απο το…
Πρίν 7 μήνες ειδοποιήθηκαν οι εθελοντές της ΖΩΦΟΡΟΣ για ένα τυφλό γατάκι που κυκλοφορεί σε περιοχή του Ηρακλείου.Πήγαν η Ρία και η Χρυσούλα να διαπιστώσουν την πραγματικότητα.Όντως το γατί φιλικό ευτυχώς μεταφέρθηκε άμεσα σε κτηνίατρο που διαπιστώνει την πλήρη τυφλότητα του από το ένα μάτι κ από το άλλο ελάχιστη όραση τόση όση να ΜΗΝ…
Χτες 28.3.18 παρουσιάστηκε στην αίθουσα Ανδρογεω του Δήμου Ηρακλείου στους τους μικρούς μαθητές των δημοτικών σχολείων 6ο & 44ο (συστεγαζόμενα) , η φιλοζωική ταινία Re-Action , των Αρτέμη Σαμοθράκη , Αλέξανδρου Κατσάρη , με την επιμέλεια του Χρήστου Πετρίδη , που αναφέρεται στην ιστορία της αδέσποτης Ρόξυ και στις αμφίδρομες σχέσεις αγάπης που δημιουργήθηκαν ανάμεσα…
[for English click here] To Lyttos Beach έχει ξεκινήσει την εκστρατεία “ΣΩΣΤΕ ΜΙΑ ΖΩΗ – ΥΙΟΘΕΤΗΣΤΕ ΕΝΑ ΑΔΕΣΠΟΤΟ”, παρακινώντας ενεργά τους πελάτες του ξενοδοχείου, να υιοθετήσουν ένα αδέσποτο. Ο Jason και η Natalie Fox είναι οι πρώτοι πελάτες, που υιοθέτησαν δύο αδέσποτα και αξιολάτρευτα σκυλάκια, τον Harry και την Corra. Ευχαριστούμε από καρδιάς τους Jason…
Της Ελένης Ηλιοπούλου H καταδίκη δύο Γερμανίδων από Τριμελές Πλημμελειοδικείο Θεσσαλονίκης τον περασμένο Φεβρουάριο επειδή θέλησαν να μεταφέρουν επτά σκυλιά στο εξωτερικό για υιοθεσία αποδεικνύει για πολλοστή φορά τα πολλά προβλήματα που έχουν προκύψει σχετικά με αυτό το κρίσιμο ζήτημα σχετικά με την διαχείριση των αδέσποτων. Θυμίζουμε ότι αυτή είναι η δεύτερη καταδίκη με την…