![](https://www.zophoros.gr/wp-content/uploads/2024/02/2-300x300.jpg)
![](https://www.zophoros.gr/wp-content/uploads/2024/02/5-225x300.jpg)
![](https://www.zophoros.gr/wp-content/uploads/2024/02/3-300x225.jpg)
![](https://www.zophoros.gr/wp-content/uploads/2024/02/Χωρίς-τίτλο-300x257.jpg)
![](https://www.zophoros.gr/wp-content/uploads/2024/02/1-300x215.jpg)
6979 913007 zophoros@yahoo.gr
Μετά από πολύμηνες συναντήσεις με τον ίδιο αλλά και το επιτελείο του Υπουργού κ Λιβανιου επιτέλους ένα νομοσχέδιο που αρχικά φαίνεται να περιλαμβάνει πολλά θετικά στοιχεία για τη σωστή διαχείριση των ζώων στην Ελλάδα. Εθνικό Μητρώο Ζώων (ΕΜΖ) Συντροφιάς για δεσποζόμενα και αδέσποτα, ζώα προς υιοθεσία, φιλοζωικά σωματεία και οργανώσεις, κτηνιάτρους, εκτροφείς, καταφύγια και τη…
Την 21.2.2023 η πρόσκληση αφορούσε το 2ο δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου με Διευθυντή τον κ. Σφακιανάκη Ανδρέα και το 5ο Δημοτικό με Διευθυντή τον κ Τοχοβιτη Δημήτρη. Από την Πέμπτη και Έκτη τάξη των δύο δημοτικών συμμετείχαν περίπου100 μαθητές. . Επίσης συμμετείχαν χωριστά το 2ο Νηπιαγωγείο με Διευθύντρια την κ Κοκκίνου Πελαγία & το 7ο Νηπιαγωγείο…
Νόμος 4039/2012 Αρθρο 5 παρ. 2 και 3 Παράλειψη των κανόνων για τον ασφαλή περίπατο του ζώου 2. Ο κάτοχος του ζώου συντροφιάς ευθύνεται για οποιαδήποτε βλάβη ή ζημιά, που προκαλείται από το ζώο, σύμφωνα με το άρθρο 924 Α.Κ.. 3. Ειδικά ο ιδιοκτήτης σκύλου: α) μεριμνά για να γίνεταιο περίπατος σκύλων πάντα με συνοδό,…
24/3/16 λάβαμε κλίση από έλεγχο ασφαλείας αεροδρομίου Ηρακλείου Κρήτης. Δυο κουτάβια βρίσκονται στον αεροδιάδρομο. Το ένα το διαμέλισε ο τροχός του αεροπλάνου της Ολυμπιακής για Αθήνα ,το άλλο με μεγάλο κόπο και κυνήγι λόγω φόβου του ,διεσώθη την τελευταία στιγμή. Είναι στα χέρια μας υγιές ,όμορφο ,εμβολιασμένο πλέον, αποπαρασιτωμένο .Χρειάζεται πραγματικά μια αγκαλιά που να…
Στην αίθουσα ΄΄Μούσες΄΄ πραγματοποιήθηκε η συνάντηση των Εθελοντών της ΖΩΦΟΡΟΣ ,πριν τις απαγορεύσεις του Υπ.Υγείας για τον κορωνοιο ,προκειμένου να συζητηθούν θέματα που αφορούν στην οργάνωση διαχείρισης προβλημάτων αλλά και ενημέρωση σχετικά με θεσμικά και πρακτικά δρώμενα στο Δήμο Ηρακλείου. Το κείμενο καλέσματος των εθελοντών ήταν το ακόλουθο: Η ανάγκη, η επιθυμία και το όνειρο…